امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
امروز : یکشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹ - 20 ذو الحجة 1441
شناسه خبر : 26028
  پرینتخانه » هنری, ویژه تاریخ انتشار : 14 اسفند 1398 - 21:05 | 452 بازدید | ارسال توسط :

قلب تپنده هنرمندان پیشکسوت ایستاد

ماجرا از ادغام و رفتن چهره‌ای محبوب شروع می‌شود. چهره‌ای سراسر امید برای جامعه هنر و پیشکسوتان آن. عباس عظیمی. فراتر از برادر و مهربان‌تر از پدر برای هنرمندان دیروز. عباس خان عظیمی را همه می‌شناسند. هرکس که اسم هنرمند و پیشکسوت به گوشش خورده باشد نام عظیمی را مترادفی برای آن قرار می‌دهد. اما […]

قلب تپنده هنرمندان پیشکسوت ایستاد

ماجرا از ادغام و رفتن چهره‌ای محبوب شروع می‌شود. چهره‌ای سراسر امید برای جامعه هنر و پیشکسوتان آن. عباس عظیمی. فراتر از برادر و مهربان‌تر از پدر برای هنرمندان دیروز. عباس خان عظیمی را همه می‌شناسند. هرکس که اسم هنرمند و پیشکسوت به گوشش خورده باشد نام عظیمی را مترادفی برای آن قرار می‌دهد. اما رفتن نابهنگام و البته کمی عجیب او جامعه هنر را با نگرانی‌های بسیاری مواجه کرده است. بازیگران پیشکسوت این روزها،تب و تاب رفتن آقای عظیمی را متحمل شده‌اند.

عظیمی که بود؟
عباس عظیمی از مدیران ارشد وزارت ارشاد، تحصیلکرده علوم اقتصادی و سیاسی، مدیر عامل و عضو هیات مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت است. در واقع بود! او با سال‌ها فعالیت در حوزه‌های ستادی و استانی و تجربیات مدیریتی و اجرایی، همچنین با جلب اعتماد و حمایت هنرمندان، موفق شد موسسه هنرمندان پیشکسوت ( مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ) را تبدیل به یکی از ظرفیت‌های مهم و تاثیر گذار فرهنگی و هنری کشور کند. این موسسه تنها نهادی بود که توانست میزان رضایت هنرمندان در سراسر کشور را جلب کند. این موسسه در رشته‌های سینما، تاتر، موسیقی، تجسمی، خوشنویسی، شعر، ادبیات داستانی، هنرهای سنتی و معماری اعضا دارد که همطراز با دکتری تخصصی هستند.

عظیمی چه کرد؟
آقای عظیمی از هفت سال گذشته مامور شدند تا موسسه هنرمندان پیشکسوت را افتتاح کنند. مسیری که تا کنون همانند یک پدر برای هنرمندان پیشکسوت عمل کردند. جامعه پیشکسوتان در طول تمام این سال‌ها روح تازه‌ای به خود گرفت. حیاتی جدید که تنها به واسطه حضور آقای عظیمی امکان پذیر شد. میزان رضایت هنرمندان و نگاهی به وضعیت جامعه پیشکسوتان تایید کننده این ماجرا است. اما رفتن یکباره عظیمی از این موسسه، در واقع کنار گذاشتن او از مدیریت، تمام روزهای خوشی را که او برای این موسسه به وجود آورده بود دچار اندوه کرد. در حالی آقای عظیمی از طرف وزیر ارشاد به وزارتخانه و کار در محلی دیگر فراخوانده شدند که طبق قانون تا پایان اسفندماه هنوز مدیر عامل موسسه هستند. اما بر خلاف این قانون، عظیمی از پست خود برکنار و به سمتی دیگر منصوب شد. شوک و بهتی که تا اکنون نیز جامعه هنرمندان را به خود درگیر کرده است. اما بزرگ‌ترین ابهام این است که چرا این اتفاق افتاد و چرا قانون‌مداران خود به نقض قانون پرداختند و فردی که خدمت‌های بسیاری به جامعه پیشکسوتان کرده بود را برکنار کردند؟
جالب اینجا است که انتصاب مدیرعامل جدید موسسه هنرمندان به سرعت انجام شد و هیچ توجهی به سلسله اقدامات و تاثیرگذاری‌های آقای عظیمی در این موسسه صورت نگرفت. چرا که حضور ادامه‌دار ایشان در این پست مدیریتی و در این شرایط مشوش جامعه هنرمندان پیشکسوت می‌توانست بارقه امیدی باشد و نگاه پدرانه او به این موسسه، آرامش بزرگی به آینده و سرنوشت آن‌ها بدهد.

هنرمندان از عظیمی چه می‌گویند؟
زهرا سعیدی از چهره‌های سینما و تلویزیون و پیشکسوت این هنر است. حال و روز موسسه بدون عظیمی را خوب می‌داند. او در این خصوص به خبرنگار مجله خبری تحلیلی نردبان گفت: «وقتی آقای عظیمی شروع به کار کردند موسسه چیزی نداشت. تمام زحمات چند ساله ایشان الان در این موسسه خلاصه می‌شود. ۹۰۰ نفر در این مجموعه عضو شدند که از میان آن‌ها ۴۰۰ عضو فعال دارد. ۶ ماه پیش اعلام کردند که موسسه باید زیر مجموعه بنیاد رودکی قرار بگیرد. دلیلش را هم صرفه جویی اعلام کردند. اما زیرمجموعه‌ها هم کاری از پیش نبردند مثال آن جامعه موسیقی است که بی صدا شده‌ است. سالی یک بار مسافرت، هزینه‌های خارج از وظیفه برای اعضا و مراقبت از آن‌ها کوچک‌ترین کار عظیمی برای جامعه پیشکسوتان بود. این کارها ادامه داشت تا زمانی که حکم آقای وزیر آمد. پیشکسوتان یک قول و یک صدا موافق هستند که آقای عظیمی فردی بسیار مناسب برای این موسسه است. بیش از کار، دلسوزی ایشان بود که رضایت همه را جلب کرد. علاوه بر جامعه هنرمندان، مردم هم علاقه بسیاری به او دارند و وجود ایشان برای جامعه هنر بسیار تاثیر گذار است اما توجهی از سوی وزارت ارشاد و وزیر به این مسئله نمی‌شود.»

صفاآقاجانی دیگر هنرمندی است که دل پر جامعه هنرمندان پیشکسوت را از نزدیک لمس کرده است. حالا رفتن عظیمی، او را بیش از پیش برای گفتن از این درد و دل‌ها واداشته. او در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری تحلیلی نردبان گفت:«آقای عظیمی کار در این موسسه را با دفتری کوچک و سه پرسنل آغاز کرد. اما امروز هزار عضو دارد که حداقل میانگین خدمت آن‌ها به هنر این مملکت ۳۵ سال است. اما اینکه چرا این اتفاق برای این موسسه و آقای عظیمی افتاد هنوز مشخص نیست. وجود چنین دستگاهی فقط و فقط به اعتبار حضور ایشان بوده و چیزی که امروز می‌بینیم حاصل مدیریت و دید وسیع ایشان است. احترام آقای عظیمی به جامعه پیشکسوتان آنقدر حقیقی است که تبدیل به عملیات شده. حتی اگر نصفه شب هم با ایشان تماس گرفته می‌شد خودشان را می‌رساندند و خارج از محدوده کاری، کمک می‌کردند. ما در وزارتخانه، موسسه‌های دیگری هم داریم که کارشان حمایت از هنرمندان است اما برای گرفتن وام ۵ میلیون تومانی، آبروی فرد را می‌برند. با همین مثال، فرق موسسات در یک وزارتخانه و در یک کشور را ببینید. در نتیجه اقدامات ایشان بود که با آمدن نام‌شان احترام در ذهن متبادر می‌شود و یک وزنه عجیب و غریبی شکل می‌گیرد. همه چیز به مدیریت شخصی او بستگی داشت. از او به غیر از پدری کردن و شعور چیزی ندیدیم. مدیران اصرار زیادی بر ادغام موسسات دارند و بلافاصله هم آقای عظیمی تعویض شدند. حال پیشکسوتان هنرمند خوب نیست. همه نگران ادغام و رفتن آقای عظیمی بودیم. کارمان اشک و آه است و ضربه روحی بزرگی برای‌مان بود. از این بیداد ناراحتیم. نگران این موضوع هستیم که یک هنرمند ۶۰ ساله باید بداند که در آینده و دوران بازنشستگی هنری، نهادی وجود دارد که از او حمایت کند. اما نمیدانم که از کجا مردی پر انرژی مانند آقای عظیمی پیدا می‌شود؟»
محمدعلی ساربان، بازیگر سینما، تلویزیون و همچنین کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر در واکنش به برکناری آقای عظیمی به خبرنگار مجله خبری تحلیل نردبان گفت:«آدم‌هایی مثل عظیمی در خارج از سیستم وزارتخانه مدیریت می‌کنند. تفکر انسانی شدیدی درون او بود و خارج از دستورالعمل وزارت ارشاد عمل می‌کرد. در اوج بحبوحه و تغییرات دچار سردرگمی و دلهره شدیم و نمی‌توانیم به درستی تحلیل کنیم. دلهره برای هنرمندان پیشکسوت که یک عمر برای هنر زحمت کشیده‌اند خوب نیست و به جای آرامش دادن به هنرمندان چنین اقداماتی انجام می‌دهند. این مورد نشان می‌دهد که وزارت ارشاد توجهی نداشته. حالا هم تعجب آور است که موسسه‌ای این چنینی، به دور از مدیریت واقعی در حال از بین رفتن است و خود علامت سوال بزرگی است. نگرانیم که چه کسی در این راستا می‌تواند سیاست عظیمی را دنبال کند. اما ما هنرمندان هم تا حدودی هیجان زده عمل کردیم و نباید با احساسات برخورد کنیم. نتوانستیم مسیر را پیدا کنیم تا رودررو و با دلایل منطقی استدلال کنیم. تحت حمایت قرار گرفتیم و فقط مخالفت کردیم. ایشان در دوران مدیریت خود، سالن آمفی تئاتر و اجتماعات و استودیو در نظر گرفتند و حمایت بسیاری از هنر انجام دادند. علاوه بر آن، مشکلات مالی را تا حدی که می‌توانستند حل می‌کردند حتی با رقم پایین. مدیریت ایشان فوق‌العاده بود و تمام حال و روز هنرمندان را با جزئیات می‌دانستند. از روستاها تا شهرستان‌ها آقای عظیمی به تنهایی کار می‌کرد و ما به سختی چنین کسی را می‌توانیم پیدا کنیم. فقط می‌توانم بگویم که عظیمی بیش از حد یک وزارتخانه عمل می‌کردند.»

مسئولین پاسخگوی ابهامات باشند
محمد شیری، بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص خلاهایی که بعد از رفتن عباس عظیمی احساس می‌شود گفت:«اگر آقای عظیمی برود، پیشکسوتان هم از بین می‌رود. سوال من این است که چرا یک نفر که واقعا کار می‌کند باید برداشته شود؟ ایشان سالها است که زحمت کشیده‌اند و کارنامه درخشانی هم دارند و همه هم از او راضی هستند. کافی است که نظرخواهی کنید تا به این حرف برسید. پشت این اتفاق برنامه‌هایی وجود دارد.»
چرایی، بزرگ‌ترین سوال امروز جامعه هنرمندان پیشکسوت و رسانه‌ها و دغدغه‌مندان هنر است. جامعه‌ای که بیش از پیش به توجه نیاز دارند و می‌تواند آینده جوانان هنرمند امروز را به خطر بیندازد. مسئولینی که عزل و انتصاب را به سرعت انجام دادند حالا باید پاسخ پرسش‌های بسیاری را در خصوص رفتن آقای عظیمی بدهند و نگرانی آینده پیشکسوتان را در نظر داشته باشند. وضعیت امروز پیشکسوتان دغدغه‌ای برای فردای هنر ایران است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 2
 1. محمدعلي جديدالاسلام :
  14 اسفند 98

  باسلام وتشكرازشمانسبت به هنرمندان علي الخصوص هنرمندان پيشكسوت كه عمري رادرراه اعتلاي هنروجامعه سپري نموده موسفيدكرده اند اكنون بعدازسالهادرموسسه هنرمندان پيشكسوت باوجودمديري مدبر ومهربان كم كم به ارامش رسيده وبه هنرشان بيشترازپيش پرداخته وبه زندگي اميدوارترميشدندزيراكه جناب اقاي عظيمي روح تازه اي دركالبداين پيران هنروفرهنگ ميدميدنداكنون دراينروزهاكه نيازبه ارامش براي مقابله باكرونالازم است دچارناراحتي روحي ميشوند انتظارميرودمسئولين محترم باابقاء ايشان درمديريت موسسه باعث خوشحالي واميدوارم ٩٠٠هنرمنددنياديده وسردوگرمر روزگارچشيده شوند.بااحترام محمدعلي جديدالاسلام ازتبريز موبايل٠٩١٤١١٤٤٤٢٩

  • نویسنده :
   17 اسفند 98

   زنده باشید و ممنون از نظر و وقتی که گذاشتید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.